دوچرخه ثابت، عضلات ساق پا،چهار سر ران و لگن را تقویت می کند. ولی همیشه به خاطر داشته باشید، قبل از کار با این دستگاه یا هر دستگاه ورزشی دیگری بدن خود را گرم و پس از اتمام ورزش، سرد کنید تا از آسیب رسیدن به عضلات و مفاصل پیشگیری بشود.

متخصصین ورزش معتقدند، با اینکه حداکثر اکسیژن مصرفی در دوچرخه ثابت از تردمیل کمتر است، چون این وسیله فضای کمتری اشغال می کند و بی سر و صدا نیز هست، طرفداران بسیاری دارد. همچنین پزشکان ورزشی به افراد مبتلا به آرتروز زانو و دردهای عضلانی- اسکلتی استفاده از وسیله را توصیه می کنند. دوچرخه ثابت وسیله مناسبی برای ورزش هوازی است و البته استفاده از آن در کنار پیاده روی، بسیار ثمر بخش تر می باشد.

دوچرخه ثابت به تقویت عضلات بدن کمک می کند

کسانی که می خواهند پاهایی قدرتمند و خوش فرم داشته باشند، می توانند از این وسیله ورزشی بهره ببرند. از طرفی به کار گیری دست در دوچرخه هایی که این قابلیت را دارند، اندام فوقانی خصوصا قفسه سینه، شانه و کتف ها را نیز تقویت خواهد کرد. همانطور که می دانید همه دوچرخه های امروزی دارای مگنتی هستند، که به توسط این مگنت معمولا مقاومت دستگاه تا 8 درجه قابل تنظیم است.

بنابراین با تغییر مقاومت دوچرخه ثابت می توان شدت تمرین را کم یا زیاد کرد. این ویژگی در ورزش های هوازی بسیار حائز اهمیت است. چون اجرای تمرینات با وقفه، به تقویت عملکرد بهتر سیستم قلبی- عروقی بدن و همچنین دستگاه تنفسی کمک می کند. افراد تازه کار، مسن و آسیب دیده بهتر است با شدت کمتری تمرینات خود را آغاز کنند و زمان فعالیتشان بیش از 15 دقیقه نباشد.

بعضی از متخصصین ورزشی استفاده از دوچرخه ثابت را مخصوصا برای افرادی که دچار اضافه وزن، پوکی استخوان، مشکلات بینایی و تعادلی هستند، بیش از دوچرخه متحرک توصیه می کنند. زیرا استفاده از دوچرخه معمولی برای این افراد خطرناک است. مثلا فردی که پوکی استخوان دارد، اگر از روی دوچرخه معمولی به زمین بیفتد دچار صدمات جبران ناپذیری می شود. دوچرخه ثابت در مقایسه با دوچرخه متحرک از ایمنی بالایی برخودار است. البته بیمارانی که درد جلوی زانو دارند نمی توانند از هیچ نوع دوچرخه ای استفاده کنند. ولیکن این مورد هم بدون استثنا نیست. زیرا برخی از آنان با تنظیم دقیق ارتفاع و زین دوچرخه ثابت قادر خواهند بود به رکاب زدن بپردازند بدون اینکه دچار درد و عوارض دیگری بشوند.

یکی دیگر از توصیه متخصصین ورزش در هنگام استفاده از دوچرخه ثابت، پوشیدن شرت ورزشی بالشتک دار است که سبب می شود کشاله های ران در حین ورزش اذیت نشوند .

دیگر اینکه، حتما کفش ورزشی مناسب به پا داشته باشید و طبق یک برنامه اصولی پیش بروید. قبل از شروع ورزش با این وسیله از تنظیم درست زین و دسته ها برای قد و چثه خود مطمئن شوید. وقتی بر روی دوچرخه ثابت می نشینید می بایست زمانی که پدال در پایین ترین نقطه قرار دارد، زانوهایتان کمی خم باشد.

در هنگام رکاب زدن گاهی بایسید و برای تنوع تمرین در بعضی از جلسات مقاومت دستگاه را افزایش بدهید. این کار بالا رفتن از تپه را برای شما شبیه سازی می کند. هرگز در هنگام کار با هیچ دستگاه ورزشی شکم خود را بیرون ندهید. برای داشتن یک شکم صاف باید عادت کنید آن را جمع کنید. روی نقاط درگیر بدن تمرکز داشته باشید. دم و باز دم منظم و عمیق را فراموش نکنید. برای اینکه دچار کم آبی و گرمازدگی نشوید، همیشه یک بطر آب در دسترس خود بگذارید و هر چند دقیقه آب بنوشید. عرق خود را با یک حوله یا دستمال تمییز خشک کنید. پس از ورزش با آب ولرم دوش بگیرید تا خستگی تان در برود.

استفاده درست از دوچرخه ثابت، آمادگی جسمانی کاربر را افزایش می دهد. سعی کنید برای رسیدن به مرحله چربی سوزی در هر جلسه بیش از 30 دقیقه ورزش کنید. تمرینات اینتروال، یعنی تمرینات با وقفه ای که شدت تمرین مدام کم و زیاد می شود، در طی زمان طولانی، متابولیسم بدن را افزایش می دهد.

خانم ها توجه داشته باشند، کار با دستگاه های بدن سازی، به دلیل اختلاف هورمونی بین خانم ها و آقایان، بدن آنان را چندان عضلانی نمی کند. بلکه این تمرینات باعث سفت شدن و فرم گرفتن بدن می شود.