اگر می خواهید پاهایی کشیده و باریک داشته باشید، دوچرخه ثابت یا اسپینینگ، دقیقا همان چیزی است که به آن نیاز دارید. این وسیله بر روی پاها، شکم و باسن تاثیر بسیاری دارد.

با 40 دقیقه کار بر روی دوچرخه ثابت می توانید 500 کالری از دست بدهید و این کالری سوزی بیشتر با از بین بردن چربی های اضافه پا همراه است. اما توجه داشته باشید چنانچه بدون برنامه مناسب با دوچرخه ثابت کار کنید ممکن است تمام عضلات پا به کار گرفته نشود و ای مسئله باعث می شود ران هایتان بزرگتر شوند.

پاهای لاغر با دوچرخه ثابت

مراقب باشید در هنگام ورزش با دوچرخه ثابت بیش از حد به کمر و زانوهیتان فشار وارد نشود. چون در آن صورت آسیب خواهید دید.

هرگز کفش ورزشی مناسب را فراموش نکنید. در هنگام کار با دوچرخه ثابت جوراب نخی و کفش ورزشی مناسب به پا داشته باشید. حتما در حین ورزش آب بنوشید و بدن خود را هیدراته نگهدارید. اگر در زمان ورزش با دوچرخه ثابت در ناحیه کمر احساس ناراحتی می کنید حتما یک بالش ژله ای تهیه کنید و پشت کمرتا بگذارید. دوچرخه ثابت ماهیچه های بالا تنه از جمله ماهیچه های پشت و شکم، همچنین ستون فقرات را تقویت می کند. به همین خاطر در راز مدت از خشکی و درد کمر پیشگیری می شود.

البته شکل و پهنای باسن تا حدود زیادی ارثی است. ولی با ورزش حتی می توان تا حدی به ویژگی های ژنتیکی غلبه کرد.

اگر جز آن دسته افرادی هستید که به طور ژنتیکی پاهای حجیمی دارند، کار با دوچرخه ثابت می تواند مفید باشد و به لاغری موضعی شما کمک کند. به شرط اینکه مگنت دوچرخه خود را روی درجه پایین بگذارید و به سرعت رکاب بزنید. سعی کنید تا آنجا که می توانید در هنگام انجام این ورزش روی زین ننشینید و ایستاده کار کنید.

اگر درجه مگنت طوری باشد که به سختی و کند بتوانید رکاب بزنید درست مثل زمانی است که از دمبل استفاده می کنید. در نتیجه ران ها، عضله ای و حجیم می شوند.

برای انجام یک تمرین اینتروال بر روی دو چرخه می توانید پس از گرم کردن، یک دقیقه با حداکثر سرعت رکاب بزنید و یک دقیقه آرام و با این روش تا 30 دقیقه ادامه بدهید.

اگر سابقه بیماری های قلبی- عروقی، تنفسی، دیابتی و عفونی دارید در مورد استفاده از این وسیله با پزشک خود مشورت کنید. در جلسات اول ممکن است پس از ورزش در قسمت ماهیچه شکم، دست ها، تنه، ران و ساق پا کمی احساس درد و گرفتکی کنید. چون این ماهیچه ها قبلا کم تحرک بودند و می بایست با شرایط جدید وقف پیدا کنند. نگران این دردها نباشید.

2 ساعت قبل از شروع تمرین چیزی نخورید و بعد از تمرین سعی کنید میوه و سبزیجات سبز رنگ مثل کرفس و خیار میل کنید. این نوع سبزیجات کلاژن مورد نیاز بدن شما را تامین می کنند. خوردن پروتئین بدون چربی و مواد حاوی ویتامین C هم به انتقال اکسیژن ، عضله سازی و رفع خستگی پس از ورزش کمک خواهد کرد.