ورزش با دوچرخه ثابت، مانند دوچرخه‌سواری در فضای بیرون است و تاثیر مثبت فراوانی دارد. هر تمرین اگر براساس اصول منظم انجام شود، موثر خواهد بود. بنابراین هنگامی‌که در حال دوچرخه‌سواری براساس اصول اولیه و ضروری هستید، قلب و ریه تقویت می‌شود؛ همچنین خطر دیابت، افزایش فشارخون و انسداد رگ‌های خون کاهش می‌یابد.

ورزش اصولی و موثر با دوچرخه ثابت

تمرین‌ های پیشنهادی و اصولی هایپر جیم

1. تمرین طولانی با دوچرخه ثابت که با سرعتی آرام و متعادل انجام می‌گردد، ابتدا با گرم کردن سبک، به‌مدت پنج تا ده دقیقه شروع می‌شود تا درجه حرارت بدن افزایش یابد. هدف اصلی این نوع تمرین کاهش وزن است. اگر برای انجام این تمرین زمان کافی ندارید، می‌توانید در چند دوره، آن را تمرین کنید تا به زمان مورد نظر برسید.

2. تمرین‌ متناوب با دوچرخه ثابت؛ این نوع تمرین به‌صورت متوالی انرژیتان را در حال کار و فعالیت و از شدت بالا تا پایین به فعالیت درمی‌آورد. یکی از فواید استفاده از این نوع تمرین افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش مقدار زیادی کالری است. برای اجرای یک تمرین متناوب پنج دقیقه با شدت پایین گرم کردن را شروع کنید. سپس حدود هشتاد درصد با حداکثر تلاش به‌مدت بیست ثانیه رکاب بزنید. بعد سرعت خود را به نیمه کاهش دهید، برای چهل ثانیه بعد دوباره به سرعت رکاب بزنید. برای ادامه تمرین به‌صورت متناوب تمرین و استراحت را انجام دهید و تمرین را با برگشت به حالت سبک به پایان برسانید.

3. تمرین تابه‌تا با دوچرخه ثابت؛ برای انجام حداکثر و در یک مدت زمان کوتاه برنامه‌ریزی شده است. نه تنها انجام این تمرین مقدار زیادی کالری می‌سوزاند، بلکه وقتی این تمرین را انجام می‌دهید، متابولیسم شما افزایش پیدا خواهد کرد. اغلب این تمرین با تمرین‌های ورزش بدنسازی انجام می‌شود. بنابراین باید آن را با گرم کردن سبک شروع نمایید، سپس به‌مدت بیست ثانیه با حداکثر سرعت رکاب بزنید، بعد به‌مدت ده ثانیه استراحت کنید و این مراحل را هشت بار تکرار نمایید. در مجموع این تمرین به‌مدت پنج دقیقه طول می‌کشد. هنگامی‌که آن را به‌صورت موثر انجام دادید، زمان انجام این تمرین با دوچرخه ثابت را افزایش دهید.