اسپینینگ رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت است با یک حس متفاوت، که معمولا در فضای سالن انجام می شود. دوچرخه ثابت هایی که برای این ورزش مناسب می باشند دوچرخه ثابت اسپینینگ نامیده می شوند و همه قسمت های آن قابل تنظیم می باشد؛ یعنی با بدن ورزشکار مطابقت پیدا می کند؛ به همین دلیل همه سنین با هر فیزیکی که داشته باشند می توانند از دوچرخه اسپینینگ استفاده کنند.افرادی که به زانو دردهای مزن، آرتروز و ضعف مفاصل مبتلا هستند می بایست در شروع تمرینات سبک تری انجام بدهند.

به حرکت درآوردن بالاتنه به همراه رکاب زدن با پا، موجب کالری سوزی بیشتر می شود و چربی های زائد بدن ظرف مدتی کوتاهی از بین می رود، با این ورزش هوازی که باعث انبساط روح و ایجاد احساسات مثبت می شود، عضلات پا فرم می گیرند.کسانی که به دوچرخه سواری علاقه مند هستند اما به دلیل شلوغی خیابان ها و در دسترس نبودن فضای مناسب نمی توانند به انجام آن بپردازند، می توانند از ورزش اسپینینگ لذت ببرند.

اسپینینگ یک ورزش جدید

کلاس های اسپینینگ اغلب به صورت گروهی برگزار می شود؛ اما دوچرخه ثابت اسپینینگ در منزل نیز قابل استفاده می باشد. این ورزش علاوه بر چربی سوزی به بهبود عملکرد قلبی- عروقی و سیستم تنفسی کمک می کند. در هنگام ورزش با دوچرخه ثابت حتما به یک موسیقی پر انرژی با ضرب آهنگ تند گوش بدهید. این کار سرعت شما را در رکاب زدن تا دو برابر افزایش می دهد.

گوش دادن به موسیقی در حین انجام تمرینات ورزشی بر روی دوچرخه اسپینینگ یا تردمیل یک کار فانتزی نیست؛ بلکه یک ضرورت محسوب می شود و کیفیت تمرین را افزایش می دهد. ورزشکار در هنگام شنیدن موسیقی سعی می کند خود را با ضرب آهنگ آن هماهنگ کند و با تطبیق با موسیقی وارد مرحله کالری سوزی می شود.

نکته مهم این که موسیقی حواس فرد را از خستگی ناشی از ورزش پرت کرده و موجب می شود زمان بیشتری را به تمرین بپردازد. موزیک شدیدتر و تندتر ممکن است کمک کند عضلات بیشتری به کار گرفته بشوند.

بر روی دوچرخه ثابت نباید همواره به یک شکل بنشینید؛ بلکه می بایست مدتی ایستاده رکاب بزنید، گاهی خم و صاف بشوید. خم و صاف شدن بدن در حین رکاب زدن بر روی ماهیچه های شکم تاثیر به سزایی می گذارد. برای گرم کردن و سرد کردن بدن در هنگام اجرای این ورزش باید در چند دقیقه نخست و پایانی، مدتی با سرعت آهسته رکاب بزنید.

اگر روز خوبی نداشتید پس از گرم شدن چشمان خود را ببندید و در حالی که مقاومت دستگاه پایین است با سرعت زیاد رکاب بزنید و اجازه بدهید فعالیت بدنی شدید ذهن را برای رها شدن آماده کند. تمرین با دوچرخه ثابت منجر به ساخت قدرت ذهن می شود.
امروزه داشتن پاهایی زیبا یک امتیاز محسوب می شود و بیشتر جوامع برای افرادی که اندام متناسب و ورزیده دارند، ارزش بیشتری قائل هستند. فایده مهم ورزش اسپینینگ این است که ماهیچه های ران، عضلات پشت ران و ماهیچه های ساق پا را بسیار خوش فرم و زیبا می کند.

این ورزش بسیار کم خطر است و یک تمرین بدون برخورد محسوب می شود؛ چون در طی آن دستگاه همواره از عضلات و مفاصل ورزشکار حمایت می کند.با دوچرخه اسپینینگ می توان از فواید ورزش ایروبیک نیز بهرمند شد؛ چون با این ورزش ضربان قلب بالا می رود و اکسیژن زیادی وارد بدن می شود؛ اکسیژن زیاد سوخت و ساز را افزایش می دهد و انرژی بدن افزایش پیدا می کند.اسپینینگ انرژی را از ذخایر چربی بدن بیرون می کشد و چربی سوزی تا چند ساعت پس از ورزش همچنان ادامه می یابد.

در این ورزش بدن همه وزن خود را متحمل نمی شود؛ در نتیجه احتمال آسیب دیدگی به صفر می رسد. وقتی حرکت پا با عملکرد قلب و شش ها هماهنگ می شود، اکسیژن رسانی به بافت ها مطلوب تر می شود و سطح تناسب اندام هوازی بالا می رود. هم زمان با افزایش شدت تمرین، وضعیت سیستم قلبی عروقی و سطح تناسب اندام بهبود می یابد. شدت تمرین به آمادگی جسمانی ورزشکار بستگی دارد و هر چقدر مدت بیشتری ورزش کند از آمادگی جسمانی بالاتری برخوادار خواهد شد.

اگر می خواهید پاهای قدرتمندی داشته باشید اسپینینگ بهترین راه است. این ورزش یک روش ایده آل برای مصرف انرژی و ساخت عضلات محسوب می شود. عضلات بافت مهمی هستند که انرژی بدن را تامین می کنند، متابولیسم را بهبود می بخشند و باعث تناسب اندام بیشتر می شوند.