در گذشته هرگاه حرف کاهش وزن به میان می آمد، ورزش دویدن و پیاده روی توصیه می شد؛ اما امروزه محققان به فواید پی پایان دوچرخه سواری نیز پی برده اند. دوچرخه سواری فضای زیادی را می طلبد و ما برای رسیدن به یک پیست مناسب دوچرخه سواری باید وقت بگذاریم مسافت زیادی را طی کنیم؛ ولیکن استفاده از دوچرخه ثابت یا اسپینینگ این ورزش را برای ما قابل دسترسی خوهد کرد.

دوچرخه ثابت یک دستگاه ورزشی هوازی است که طرفداران بسیاری دارد و پدال های آن توسط نیروی انسانی حرکت می کنند. ورزش دوچرخه سواری به وسیله این دستگاه شبیه سازی می شود، با این تفاوت که جا به جایی صورت نمی گیرد و در فضای محدود منزل و باشگاه می توانیم به انجام آن بپردازیم.

برای کاهش وزن به سراغ دوچرخه ثابت بروید!

دوچرخه ثابت، یک دستگاه کم برخورد است که به شما اجازه انجام فعالیت طولانی مدت و شدید را می دهد و همچنین سبب اکسیداسیون هر چه بیشتر چربی های اضافه بدن می شود. برای کاهش وزن و کوچک کردن شکم به انجام تمرین بر روی این وسیله بپردازید. البته سن در روند کاهش وزن و اندوخته های چربی نقش موثری دارد ولی این ورزش برای همه سنین مناسب می باشد.

افرادی که به چاقی مفرط دچار هستند، همواره در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عرقی، دیابت، آرتروز و سرطان قرار دارند. شروع ورزش با دوچرخه ثابت حتی وقتی هنوز به کاهش وزن منجر نشده است احتمال ابتلا به این بیمارها را حد زیادی کاهش می دهد. اگر انجام این تمرین ورزشی با رژیم غذایی مناسب همراه باشد، روند کاهش وزن ولاغری سریع تر می شود و هر چه زوتر به نتایج مطلوب دست پیدا می کنید. ورزش به تنهایی کار زیادی برای لاغری انسان اجام نمی دهد؛ اما به بهبود ترکیب بدن کمک می کند. دوچرخه سواری علاوه بر تقویت عضلات پا و شکل دادن به آن ها عضلات و ماهیچه های شکم را نیز درگیر کرده و سبب تقویت و سفت شدن این بخش از بدن می شود.

ترازو معیار مناسبی برای تشخیص چاقی و ارزشیابی ترکیب بدن نیست. بسیاری از ورزشکاران وزن زیادی دارند، اما این وزن مربوط به عضله ها می شود، نه چربی های اضافه. هرچه توده عضلانی در بدن حجیم تر باشد، بدن کالری بیشتری می سوزاند؛ یعنی حجم عضله با تناسب اندام و سوخت و ساز رابطه مستقیم دارد. عضله بافت بسیار با ارزشی است، وجود این بافت به استحکام ساختمان اسکلتی بدن و استخوان ها کمک می کند. کسانی که در جوانی و حتی میانسالی و پیری به ورزش می پردازند، کمتر تراکم استخوان خود را از دست می دهند؛ در نتیجه احتمال ایجاد پوکی استخوان در آن ها کاهش می یابد.

پس از 30 دقیقه تمرین با دوچرخه ثابت مغز هورمون اندروفین آزاد می کند. اندروفین مسکن طبیعی بدن محسوب می شود و درد را تسکین می دهد. همچنین این ماده شیمیایی در بدن حس هیجان و سرزندگی به وجود می آورد. با انجام ورزش های شدید، غلظت اندروفین بیشتر می شود. احساس شادی عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد و در برابر بیماری های عفونی و انواع سرطان از انسان حمایت می کند.

نفس کشیدن صحیح در هنگام ورزش برای از بین بردن مواد زائد سمی در بدن بسیار مهم است. کار با دوچرخه ثابت یک ورزش هوازی است؛ بنابرین اکسیژن رسانی به بدن را بهتر خواهد کرد و در نتیجه انرژی کاربر افزایش پیدا کرده و خلق و خوی او بهبود می یابد.

سعی کنید در هنگام انجام تمرینات ورزشی هوازی به موسیقی پر انرژی گوش بدهید؛ این کار به ترشح هورمون های لازم کمک می کند. هورمون اندروفین سبب تقویت حافظه نیز خواهد شد و دقت انسان در محاسبات را افزایش می دهد. به طور کلی، کار با این دستگاه مانع ایجاد افسردگی می شود و بسیاری از اختلالات روانی را از میان می برد.