اگر احساس میکنید مقدار کالری که با استفاده از دوچرخه ثابت می سوزانید برایتان راضی کننده نیست.خوب است بدانید تحقیقات انجام شده نشان میدهد که دوچرخه سوای چه به صورت ثابت و چه متحرک برای مغز نیز فواید زیادی دارد.

بیشتر افراد علاقه زیادی به دوچرخه سواری دارند. این دوچرخه سواری می تواند با استفاده از دوچرخه ثابت باشد یا متحرک. هر دو اینها سبب کالری سوزی می شوند و همچنین عضلات شما به ویژه عضلات پایتان را به حرکت وادار می کنند.

اما به تازگی مشخص شده که این ورزش بر روی ذهن و مغز نیز فواید مثبت بسیاری دارد.با استفاده از دوچرخه سواری ساختار اصلی مغز شما تقویت شده و گسترش می یابد به همین علت قدرت تصمیم گیری و ادراک بالاتر رفته و حافظه شما نیز بهبود می یابد.همین امر سبب ایجاد احساس شادابی و نشاط نیز می گردد.

تاثیرات شگفت آور دوچرخه ثابت بر مغز

فواید بی شمار دوچرخه سواری

طبق تحقیقات به عمل آمده دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که پس از 3 ماه رکاب زدن و استفاده از دوچرخه ثابت به غیر از تقویت پاها، در مغز ماده ای به نام نوروتروفیک افزایش می یابد.این ماده یک نوع پروتئین می باشد که عواملی نظیر خلق و خو، حافظه فرد و استرس او را کنترل می کند.بنابراین استفاده از دوچرخه ثابت سبب کم شدن تنش ها و استرسها می گردد.

بعد از نیم ساعت دوچرخه سواری علاوه بر احساس شادابی و کاهش استرس قدرت حافظه و توانایی شما برای یادگیری افزایش می یابد.انجام فعالیت های ایروبیک از جمله دوچرخه سواری سبب می شود تا هیپوکامپوس در مغز رشد کرده و در نتیجه توانایی ذهنی فرد را بالا می برد.هیپوکامپوس از ساختارهای مغزی ست که تقویت و رشد آن زیرکی و هوش شما را بهبود می بخشد.

براساس پژوهشی که در یکی از دانشگاه های معتبر آمریکا انجام شد دانشمندان دریافتند افرادی که به مدت شش ماه دوچرخه سواری کرده بودند ( چه دوچرخه ثابت و چه دوچرخه متحرک) هیپوکامپوس مغز آنها در حدود دو درصد رشد کرده بود وسبب بالا رفتن توانایی آنها در حل مسائل تا 20% شده بود.

به علاوه قوه تمرکز و یادگیری آنها نیز به میزان چشمگیری افزایش یافته بود.در نتیجه استفاده از دوچرخه ثابت در مقابل کاهش عملکرد مغز که با افزایش سن بیشتر می شود مقابله کرده و آن را تا حدود زیادی بهبود می بخشد. بنابراین افرادی که به مدت طولانی از دوچرخه ثابت استفاده می کنند در مقایسه با سایر همسالان خود از لحاظ مغزی 2 سال جوانتر می مانند.

بیشتر شدن تعداد سلول های سفید مغز

بافت مغز به دو گونه است یکی بخش سفید که از طریق آکسونها که مرکز ارتباطات محسوب می شوند و سلولهای خاکستری مغز را به هم مرتبط می کنند و دیگری سلولهای خاکستری مغز که سیناپس ها درون آن هستند و مرکز فرماندهی بدن می باشد.در واقع هرچه قدر میزان سلول‌های سفید در مغزشما افزایش یابد، با سرعت بالاتری قادر هستید تا ارتباط های مغز را برقرار نمایید، در نتیجه بالا رفتن تعداد سلول‌های سفید به نفع شما می باشد.

آزمایش های جدیدی که در این زمینه صورت گرفته نشان دهنده این است که رکاب زدن از طریق دوچرخه فشردگی بین سلولهای سفید مغز را بر می دارد و سبب ارتباطات سریعتر مغزی می شود.

برای استفاده از دوچرخه ثابت هنوز دیر نشده

امروزه شرایط زندگی افراد به گونه ای شده است که اکثراً فرصت کافی برای ورزش کردن و تحرک را پیدا نمی کنند. از سنین کودکی که بیشتر بچه ها به استفاده از بازیهای رایانه ای روی آورده اند تا سنین میانسالی و پیری که بیشتر افراد یک جا نشین شده اند به همین علت بیمای هایی نظیر افزایش فشار و قند خون، سکته، سرطان و آلزایمر بسیار شایع شده است.

اما استفاده از دوچرخه و رکاب زدن تا حد زیادی تاثیرات مثبتی بر زندگی افراد داشته و از بروز این بیماریها به میزان چشمگیری جلوگیری می کند.به علاوه همان گونه که قبلاً هم ذکر کردیم دوچرخه ثابت باعث تقویت قوه حافظه و بهبود تصمیم گیری و عملکرد می گردد و از پیری زودرس مغز جلوگیری می کند.

اینکه شما در خارج منزل و با سرعت بالا رکاب بزنید اصلاً ضروری نیست شما می توانید با تهیه یک دستگاه دوچرخه ثابت و در دسترس داشتن آن شرایطی را محیا کنید که بتوانید بیشتر روزهای هفته به مدت 30 دقیقه با سرعت متوسط از این وسیله استفاده کرده و از فواید بی شمار آن بهره مند شوید .

پس برای انجام ورزش و استفاده از دوچرخه هیچگاه دیر نیست بهتر است از همین امروز شروع کنید و به این طریق از شادی و نشاط، کاهش استرس، بهبود قدرت تفکر و تصمیم گیری، ارتباطات عصبی قوی‌تر وهمچنین بهتر شدن وضعیت سیستم قلبی عروقی، کاهش احتمال ابتلا به دیابت و انواع سرطان ها که از فواید دیگر دوچرخه ثابت می باشد بهره مند شوید.