پزشکان معتقدند حتی برای افرادی که اضافه وزن زیادی دارند استفاده از یک رژیم غذایی سخت لزومی ندارد. زیرا سبب خستگی و عدم میل آنها به ادامه روند کاهش وزن می شود.بنابراین به این افراد توصیه میگردد تا با در نظر گرفتن یک رژیم غذایی متعادل و انجام ورزش به کاهش وزن دست یابند.

همان گونه که مطلع هستید انسان ها زمانی می توانند وزن کم کنند که بیشتر از میزانی که کالری دریافت میکنند کالری خود را از دست بدهند. بنابراین رژیم غذایی بدون ورزش در کاهش وزن موثر نیست و در صورت تاثیر جزئی به سرعت قابل بازگشت می باشد.اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که زمان کافی برای رفتن به باشگاه و یا ورزش کردن در بیرون از منزل ندارید می توانید به استفاده از وسایل ورزشی در منزل خود بپردازید. به این ترتیب زمان زیادی را برای رفتن به مکان مناسب برای ورزش کردن از دست نمیدهید.استفاده از دوچرخه ثابت یکی از وسایلی ست که علاوه بر اینکه در کالری سوزی و کاهش وزن بسیار موثر است از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه است و فضای کمی را نیز اشغال می کند.

استفاده از دوچرخه ثابت یا یک برنامه رژیمی؟

شما می توانید با تهیه یک دستگاه دوچرخه ثابت در منزل خود و استفاده از آن به جای گرفتن یک رژیم غذایی سخت و طاقت فرسا به نتیجه مطلوبی در کاهش وزن برسید.دوچرخه ثابت یک ورزش هوازی ست و به همین علت در کاهش وزن بسیار موثر است.

با استفاده اصولی و موثر از این دستگاه می توانید در مدت زمانی کمتر از 45 دقیقه حدود 500 کالری بسوزانید به همین علت نیاز به استفاده از رژیم غذایی سفت و سختی ندارید.البته یکی از نکات اساسی برای کاهش وزن این است که تا حدود دو ساعت قبل از انجام ورزش و یک ساعت پس از آن از مواد غذایی پر کالری استفاده نکنید.

زیرا استفاده نکردن از غذاهای پر کالری قبل از ورزش سبب می شود تا بدن در هنگام تمرین از کالری ذخیره بدن استفاده کند که همین امر سبب کاهش وزن می گردد و خوردن غذا بلافاصله بعد از ورزش نیز موجب می شود تا بدن بلافاصله از تمام کالری موجود آن استفاده کند که سبب افزایش وزن می شود.به جای خوردن این مواد غذایی می توانید از میوه ها و سبزیجات سبز رنگ نظیر کرفس و خیار استفاده کنید چون این مواد حاوی کلاژن هستند و برای ترمیم و تقویت مفاصل و غضروف ها بسیار مفیدند.

قابل ذکر است که در زمان ورزش کردن خصوصاً ورزشهای هوازی نظیر دوچرخه ثابت نوشیدن آب بسیار توصیه می گردد.این امر سبب می شود تا بدن هیدراته شود و اکسیژن کافی به اندامها برسد به علاوه باعث افزایش سوخت و ساز شده و از گرفتگی عضلات نیز جلوگیری می کند.

تمرینات تناوبی (اینتروال) برای افزایش چربی سوزی بدن بیشترین تاثیر را دارند.این تمرینات به این صورت هستند که باید (برای دقایقی) حدود 3 دقیقه با نهایت توان خود پدال بزنید سپس به صورت فعال استراحت کنید (با فشار کم پدال بزنید) حدود یک دقیقه و این همین روال را برای مدت حداقل 15 دقیقه ادامه دهید.البته برای برنامه کاهش وزن 30 دقیقه تمرین بهتر است.

دوچرخه ثابت به شما کمک می کند تا علاوه بر رسیدن به کاهش وزن به تناسب اندام نیز برسید.پدال زدن با استفاده از دوچرخه ثابت موجب فرم دهی به عضلات پا،ران ها و باسن می شود و همچنین سبب سفت شدن عضلات شکم میگردد.

جهت فعالیت بالا تنه در استفاده از دوچرخه ثابت بهتر است همانند دوچرخه سواران حرفه ای زمان کار با دوچرخه ثابت اندکی به جلو خم شده و همزمان با پدال زدن و حرکت پاهایتان شانه ها و کتف خود را به سمت عقب و جلو ببرید این کار موجب تقویت قسمت فوقانی بدنتان می شود.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که زمانی که به مدت یک ساعت دوچرخه سواری می کنید بیشتر از زمانی که به همین مدت پیاده روی می کنید کالری از دست می دهید، بنابراین افزایش وزن در این حالت بیشتر از پیاده روی معمولی می باشد.

بر خلاف عقیده عده ای که تصور می کنند استفاده از دوچرخه ثابت بیش از پیاده روی و دوچرخه سواری به مفاصل و زانو آسیب می رساند استفاده صحیح و تنظیم مناسب زین نسبت به دسته های دوچرخه و پدالها سبب می شود تا این وسیله علاوه بر فواید بسیاری که دارد کمترین آسیبی نیز به اندامها نرساند و افراد با خیال راحت می توانند جهت کاهش وزن یا بهره گیری از آن در موارد دیگر استفاده کنند.