در گذشته دور چاقی شکمی نشانه داشتن ثروت و اشراف زادگی بود. اما امروزه اوضاع عوض شده است؛ با پیشرفت علم پزشکی و آگاه شدن از مضرات بی شمار چاقی، آن هم چاقی شکمی، دیگر هیچ کس دوست ندارد شکم بزرگی داشته باشد. ولی مشکل این جاست که با زندگی ماشینی و مشاغل کم تحرک اداری، آب کردن چربی های شکم کار ساده ای نیست. بسیاری از افراد دست به هر کاری زده اند که شکم خود را آب کنند و نتیجه مطلوبی به دست نیاوردند.

خیلی ها به جراحی زیبایی شکم یا همان آبدومینوپلاستی، می اندیشند. آبدومینوپلاستی، برداشتن چربی و پوست اضافه شکم می باشد. این نوع جراحی برای افرادی خوب است که شکم بزرگی با چربی فراوان و پوستی آویزان دارند. اغلب این افراد از رژیم های سخت و برنامه های ورزشی خسته شده اند و چون سایر قسمت های بدنشان متناسب به نظر می رسد، تصمیم می گیرند تن به جراحی بدهند. بعضی از خانم ها نیز به دلیل بارداری های متعدد پوست شکم شان شل شده و به سراغ جراحی شکم می روند. البته پیری و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست با چاقی و لاغری های مکرر هم سبب می شود افراد به دیل نارضایتی از اندام خود، از متخصصین جراحی پلاستیک کمک بگیرند.

ما در اینجا در مورد مضرات و خطرات احتمالی خارج کردن چربی به وسیله عمل جراحی حرفی نمی زنیم ولی بدون شک انجام این جراحی ها بیش از 5 میلیون تومان هزینه در بر دارد. در حالیکه روش های کم هزینه تر و ایمن تر هم وجود هست.

دوچرخه ثابت،یک راه ارزان برای کوچک شدن شکم

متخصصن ورزشی معتقدند، انجام ورزش های هوازی مانند پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، شنا و... در زمان بیش از 30 دقیقه در آب کردن چربی های بدن و بخصوص چربی های شکمی بسیار موثر می باشد. زیرا با انجام ورزش هوازی، اکسیژن بیشتری وارد بدن می شود و اکسیژن بیشتر به افزایش میزان سوخت و ساز کمک می کند. اما این روزها به خاطر نامساعد بودن آب و هوا، کمبود وقت و گرفتاری های شغلی، اغلب افراد فرصت لازم برای ورزش در خارج از محیط منزل را ندارند. دقیقا به همین علت دستگاه های هوازی مانند دوچرخه ثابت و تردمیل وارد بازار شدند و مورد استقبال عموم قرار گرفتند.

تردمیل، یکی از بهترین دستگاه های ورزشی برای کوچک کردن شکم و کاهش وزن محسوب می شود. با 30 دقیقه تمرین با شدت متوسط بر روی تردمیل، در روز می توانید حدود 300 کالری از دست بدهید. البته این وسله باعث چربی سوزی در همه قسمت های بدن به ویژه پایین تنه و شکم می شود. انجام ورزش دراز و نشست بعد از دویدن بر روی تردمیل در شکستن چربی های شکمی بسیار موثر است.

اما دراز و نشست به تنهایی کاری برای چربی سوزی و کاهش وزن انجام نمی دهد و فقط عضلات شکم را تقویت می کند. به هر حال خرید یک تردمیل خانگی ، برای دسترسی سریع و همیشگی به ورزش هوازی دو، چیزی حدود 2 میلیون تومان هزینه در بردارد که البته با توجه به اینکه سایر اعضای خانواده هم می توانند از این وسیله استفاده کنند، در مقایسه با عمل جراحی که فقط به کاهش وزن و تناسب اندام یکی از اعضای خانواده کمک خواهد کرد، مقرون به صرفه به نظر می رسد. اما اگر از سایر قسمت های بدن خود راضی هستید و تنها می خواهید بر روی کوچک کردن شکم متمرکز بشوید، دوچرخه ثابت بهترین گزینه است.

در صورتی که با یک برنامه ورزشی مناسب از این دستگاه استفاده کنید، ظرف مدت 3 ماه متوجه کوچک شدن شکم خود خواهید شد. البته دوچرخه ثابت به ران و ساق پا نیز فرم می دهد اما سبب لاغری بیش از حد آن ها نخواهد شد.

کسانی که نمی خواهند در هنگام تمرین با دوچرخه ثابت، حجم پای خود را از دست بدهند، باید مقاومت دستگاه را بالا ببرند و با سرعت متوسط رکاب بزنند. در حین انجام تمرین بر روی دوچرخه ثابت یا اسپینیگ، باید شکم خود را به داخل بدهید و به طور منظم نفس بکشید. قیمت یک دوچرخه ثابت خانگی حدود یک میلیون تومان است؛ ضمن این که این وسیله هم برای سایر افراد خانواده قابل استفاده می باشد. بنابراین ورزش با دوچرخه ثابت برای کوچک کردن شکم، یکی از ارزان قیمت ترین راه کارها است.

دوچرخه ثابت به جز کاهش وزن فواید بسیار دیگری مانند کاهش اضطراب و استرس، درمان افسردگی، کم شدن اشتها و بهتر شدن پوست بدن نیز دارد. هرگز در هنگام استفاده از دستگاه های هوازی مانند دوچرخه ثابت و تردمیل، پوشیدن کفش مناسب ورزشی و نوشیدن آب در حین انجام تمرین را فراموش نکنید. نوشیدن آب در زمان انجام ورزش هوازی، دمای بدن را متعادل نگه می دارد و از دچار شدن به گرما زدگی و کم آبی پیشگیری می کند، همچنین باعث می شود اکسیژن بیشتری به بافت ها برسد و متابولیسم بدن را افزایش می دهد.