دوچرخه ثابت وسیله ای مناسب برای انجام ورزش هوازی است. وقتی آنقدر گرفتارید که فرصت نمی کنید در زمان های مناسب برای ورزش به بیرون از منزل بروید، ناچارید شرایط ورزش را در داخل خانه مهیا کنید. کار با دوچرخه ثابت هم برای تناسب اندام و هم برای بهبود عملکرد قلب- عروقی و هم بالا بردن آمادگی جسمانی موثر است. با کمک این وسیله می توانید هم وزن کم کنید و هم خوش اندام بشوید. ورزش هایی نظیر دوچرخه سواری، ایروبیک، دویدن و...سبب ترشح هورمون اندروفین در بدن می شود. این هورمون تسکین بخش است و شادی و نشاط را افزایش می دهد. بنابراین اگر به شادی و نشاط بیشتری نیاز دارید، یک دوچرخه ثابت خانگی تهیه کنید.

توجه داشته باشید با هر وسیله ورزشی چه دوچرخه ثابت و چه تردمیل و چه ... باید به روش صحیح ورزش کنید. در غیر این صورت به زانوها، کمر و پا فشار می آید. این وسیله، فضای بسیار کمی در منزل اشغال می کند. زین، دسته ها و مقاومت این دستگاه قابل تنظیم است.

فواید و عوارض کار با دوچرخه ثابت

قبل از شروع ورزش، حتما از تنظیم دقیق این وسیله مطمئن شوید.ارتفاع زین می بایست برای قد و قامت شما مناسب باشد. اگر سر زین به طرف بالا قراربگیرد به ران ها فشار وارد می شود. اگر زین رو به پایین باشد فشار به بازو و شانه وارد خواهد شد. بنابراین زین را در حالت موازی با سطح زمین قرار بدهید. در هنگام رکاب زدن نباید در مفاصل لگن ضربه ایجاد شود.

دسته های دوچرخه هم باید در وضعیت رو به جلو قرار بگیرند و با کف موازی باشند. اگر دسته ها زیادی بالا باشند نشیمنگاه تحت فشار قرار می گیرد. اگر هم پایین باشند، بازو و کمر اذیت می شود.

در زمان انجام ورزش با دوچرخه ثابت سر را پایین نیندازید و گردن را شل نگهدارید و بهتر است به مقابل خود نگاه کنید. روی دوچرخه بیش از حد خم نشوید و به هیچ وجه حالت قوز کرده به خود نگیرید.

اگر همه این نکات به خوبی رعایت شوند دوچرخه ثابت ضرری برای بدن ندارد. در غیر این صورت ممکن است به زانوها و کمر آسیب برسد. اگر احساس کمردرد کردید صندلیتان به درستی تنظیم نیست. اگر پشت زانوهایتان درد گرفت یعنی صندلی بیش از حد بلند است.

اگر پاها به خوبی روی پدال قرار نگیرند قسمت داخلی یا خارجی زانوها دچار درد می شود. البته آناتومی بدن هم در ایجاد درد بدون تاثیر نخواهد بود. به هر حال تنظیم دقیق دستگاه برای شکل بدن شما از بروز هر مشکلی پیشگیری خواهد کرد. اگر در هنگام رکاب زدن احساس بی حسی در پاهایتان ایجاد شد، بدین معنی است که کفش مناسب نپوشیدید. کف کفش نباید نرم و نازک باشد. کفش هایی که کف سفت دارند فشار را در کف پا پخش می کنند.

بهتر است تمرینات دوچرخه سواری شما به صورت اینتروال باشد. یعنی 3 دقیقه با نهایت سرعت رکاب بزنید و 1 دقیقه استراحت پویا داشه باشید. استراحت پویا زمانی صورت می گیرد که شما شدت تمرین را تا آخرین حد پایین بیاورید اما متوقف نشوید. در این روش بدن زودتر به چربی سوزی می رسد.